Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
“Türk Sineması’nın Unutulmaz Afişleri ve Sinema Ekipmanları” Saint Benoit Fransız Lisesi’nde

Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Türk Sineması’nın 100. yılında farklı ve nostaljik bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

10 Mart Salı günü saat 18:30’da açılacak “Türk Sinemasının Unutulmaz Afişleri ve Sinema Ekipmanları” sergisi, Türk sinemasına damgasını vuran 30 filmin afişleri ile bu filmlerde kullanılan kameraları meraklılar ile buluşturuyor.

Serginin açılışına, Mart sonu vizyona girecek olan Füsun Demirel, Şebnem Bozoklu ve Vedat Erincin’in rol aldığı “İçimdeki İnsan” filminin yönetmeni Aydın Sayman ve senaristi Atay Sözer de katılacak.

1940’lı yıllardan bu yana, Türk sinemasının gelişimine tanıklık eden görüntü ekipmanları ile eski ve yeni Türk filmi afişlerinin yer alacağı “Türk Sinemasının Unutulmaz Afişleri ve Sinema Ekipmanları” sergisi 10 Mart Salı günü Saint Benoit Lisesi’nde açılıyor.

Sergide, “Issız Adam”, “Kurtlar Vadisi Irak”, “ Organize İşler”, “Hokkabaz”, “Güle güle”, “Eyvah eyvah” , “Fetih 1423” ve “Babam ve Oğlum” gibi yakın dönemin ses getiren filmlerinin yanı sıra 1987 senesinde çekilen, senaryosu Ayşe Kulin’e ait “Bir Kırık Bebek” ile Hülya Avşar ve Hakan Balamir’in başrolünü paylaştığı Bilge Olgaç’ın 1986 yapımı “Üç Halka Yirmibeş” filminde kullanılan kameralar da görülebilecek.

Sergide ayrıca 35 ve 16 mm’lik analog kameralar da meraklıları ile buluşacak. “Türk Sinemasının Unutulmaz Afişleri ve Sinema Ekipmanları”nı izleyenler yönetmen ve oyuncular tarafından imzalanan Yeşilçam ve son dönem Türk filmi afişlerini de görebilecek.

Meraklısına kamera atölyesi

Açılış günü ayrıca Yavuz Ustabaş, meraklılar için bir kamera atölyesi gerçekleştirecek. Ustabaş, katılımcılara filmlerde kullanılan kamera modellerinin anlatacak ve sinema ekipmanları hakkında bilgi verecek.

Resimler:
 Turksinemasi.com
7 Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz