Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Uluslararası KısaKes Film Festivali’ne Renkli Açılış

87 ülkeden 1000’i aşkın kısa filmin katıldığı Uluslararası KısaKes Film Festivali, 26 Aralık Pazartesi günü Karaköy’ün simgelerinden Saint Benoit Fransız Lisesi’nde başladı.

Saint Benoit Lisesi’nin tiyatro salonunda gerçekleşen festivalin açılışında aralarında oyuncu Meltem Cumbul, Sarp Levendoğlu, Birce Akalay, yönetmen, yapımcı ve senarist Mustafa Altıoklar, Venedik Film Festivali Direktörü Paolo Bertolin, İngiliz yapımcı Gerilla Film’in kurucusu David Wilkinson’ın bulunduğu sinema ve eğitim dünyasının tanınmış isimleri katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Saint Benoit Fransız Lisesi Müdürü Pierre Gentric, KısaKes Uluslararası Kısa Film Festivali’nin liseli gençlerin sinemayla ilişkisini güçlendirmede önemli bir rol üstlendiğini söyledi ve sinemanın ortak hafıza yaratmadaki rolünü, Fransız yönetmen ve senarist Jean-Luc Godard’ın “Televizyon unutmanın, unutulmanın kaynağıdır. Oysa sinema, anıların yeniden hayat bulmasında, ortak hafıza yaratmada evrensel bir güce sahiptir” sözü ile anlattı.

Festivalin açılışında, “Ustalar ve çıraklar” teması altında, tanınmış yönetmenler Nuri Bilge Ceylan, Mustafa Altıoklar, Sinan Çetin ve Rezan Yeşilbaş’ın kısa filmlerinin yanı sıra genç yönetmenler Umut Delimehmet, Mert Avadya ve Burak Çevik’in festivalde geçmiş yıllarda ödül alan kısa filmleri de sinemaseverlerle buluştu.

Kısa film severleri sinema sektörünün uluslararası yerli ve yabancı önde gelen isimleri ile buluşturacak olan festival, 28 Ocak tarihine kadar düzenlenecek master class’lar, atölyeler söyleşiler ve sayısız film gösterimi ile devam edecek.

Fotoğraflar:
 Turksinemasi.com
27 Ocak 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz