Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı ve üniversite öğrencilerine yönelik ‘çevre’ temalı kısa film yarışması sonuçlandı. Kazananlar, 15 Mart Pazar akşamı düzenlenen törenle açıklanacak.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kısa Film Yarışması’na toplam 125 film başvurdu. Başvuran filmler arasından 30 film ön elemeyi geçerek finale kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre duyarlılığı konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı üniversite öğrencilerine yönelik ‘Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması’ isimli kısa film yarışmasında finale kalan isimler belli oldu.

Jüri heyetinin İstanbul’da yaptığı değerlendirmenin ardından, kazanan yarışmacılara ödülleri 15 Mart Pazar akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ödül töreninde verilecek. Jüri üyeleri arasında Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Cihan Ünal, Ediz Hun, Haluk Ergök ve Bakanlık Müsteşarı Dr. Mustafa Öztürk yer alıyor. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul milletvekilleri ve sinema, sanat dünyasının önemli isimleri katılacak.

Gençlerde çevre bilinci oluşturmak, bu alanda gençleri düşünmeye sevk etmek, çevreye verilen zararlara dikkat çekerek çevre hassasiyetinin oluşmasına aracılık etmek amacıyla düzenlenen yarışma aynı zamanda dünyayı tehdit eden iklim değişikliği ile ilgili bilinç sağlamayı da hedefliyor.

Yarışmaya katılan filmlerin konusu

 • Belediye, ambalaj, endüstriyel, maden, tıbbi ve özel atıklarının geri dönüşümü ve ekonomiye, istihdama yönelik katkıları,
 • Deniz ve kıyı suları, denizcilik faaliyetlerinin çevreye etkileri, sahillerin temizliği,
 • Sanayi kaynaklı hava kirliliği, çevresel gürültü kirliliği, ısınma ve motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği,
 • Ozon tabakasının korunması, sera gazları, iklim değişikliği ve küresel ısınma,
 • Zararlı kimyasalların etkileri, insan ve çevre sağlığına zararları,
 • Sanayi atıksu kirliliği, Kentsel atıksu kirliliği, toprak kirliliği, atıksu teknolojileri.
 •  Turksinemasi.com
  13 Mart 2015

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Son Sinema Haberleri


  Saygıyla Anıyoruz