Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Yeşilçam’ın ‘Sert Adam’ı Behçet Nacar Aramızdan Ayrıldı.

‘Parçala Behçet’ olarak da hafızalarda yer eden, Yeşilçam’da ‘sert adam’ rollerinin ve erotik filmler furyasının simge isimlerinden usta oyuncu Behçet Nacar, 80 yaşında hayata veda etti.

Yeşilçam’ın önemli ‘sert adam’ karakterlerinden ‘Parçala Behçet’i yaratan Behçet Nacar, tam adıyla Behçet Nacaroğlu, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Aralarında ‘Parçala Behçet’, ‘Komando Behçet’, ‘Namın Yürüsün Behçet’, ‘Sev Beni Behçet’, ‘Malkoçoğlu – Akıncılar Geliyor’, ‘Şoför Nebahat Abla’, ‘Talihsizler’, ‘Tarkan’, ‘Köroğlu’nun da olduğu 150’ye yakın filmde rol alan usta oyuncunun uzun zamandır ciğerlerinden tedavi gördüğü öğrenildi. Behçet Nacaroğlu cenazesi bugün Bakırköy Amine Hatun Camii’nde kılınacak ikindi namazını müteakip toprağa verilecek.

Behçet Nacar kimdir

1934 yılında doğan Behçet Nacar, İstanbul Erkek Sanat Enstitüsü’nden mezun oldu. Asıl mesleği dökümcülük olan ve bir dönem taksi şoförlüğü de yapan Nacar, taksicilik yaparken 1960’lı yılların ortalarında sinemaya figüran olarak girdi. 150’ye yakın filmde rol alan usta oyuncu, Yeşilçam’ın simge ‘sert adam’ karakterlerinden ‘Parçala Behçet’ olarak hafızalarda yer etti, bu seri kapsamında ‘Komando Behçet’, ‘Namın Yürüsün Behçet’, ‘Sev Beni Behçet’ gibi filmlerde rol aldı.

Türk sinemasının ilk araba patlatma sahnesini, yapımcılığını da kendisinin üstlendiği bir filmde kendisinin uyguladığı söylenin Behçet Nacar, 1970’li yılların ikinci yarısında Türk tipi erotik filmlerle şöhretini pekiştirdi ve bazı filmlerin yapımcılığını da üstlenmişti.

 Turksinemasi.com
4 Ekim 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz