Sinema Sadece Sinema Değildir

 

 
Zeki Ökten’i Kaybettik

“Sürü”, “Kapıcılar Kralı”, “Faize Hücum” gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Zeki Ökten hayatını kaybetti. Ökten yarın toprağa verilecek.

Unutulmaz bir çok filme imza atan yönetmen Zeki Ökten, İstanbul’da hayatını kaybetti. Zeki Ökten’in için yarın (21.12.2009) Beyoğlu Sineması’nda cenaze töreni yapılacak. Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden Zeki Ökten, önceki gün kalp ve damar hastalığı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Rahatsızlığı nedeniyle ameliyata alınan Ökten, yoğun bakımda hayatını kaybetti.

1941 yılında doğan Zeki Ökten, Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Memduh Ün ve Atıf Yılmaz gibi Yeşilçam’ın ünlü yönetmenlerinin yanında çalıştı.

Ökten, 1963’de ilk filmi “Ölüm Pazarı”nı çekti. “Askerin Dönüşü”, “Sürü” ve “Düşman” filmlerinde gerçekçi uslubunu koruyan Ökten, “Hanzo”, “Kapıcılar Kralı”, “Çöpçüler Kralı” ve “Faize Hücum” gibi filmlerinde ise toplumsal sorunları komedi tarzıyla yorumladı.

Zeki Ökten, Antalya Film Şenliği’nde “Kapıcılar Kralı” ve “Faize Hücüm” adlı filmleriyle iki kez “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı. “Sürü” adlı film ise ünlü yönetmene, uluslararası alanda bir çok ödül getirdi.

 

 Turksinemasi.com
7 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sinema Haberleri


Saygıyla Anıyoruz